Vad är aminosyror?

Aminosyror är organiska föreningar som består av kol (C), väte (H), syre (O), och kväve (N). I motsats till aminosyror, innehåller inte kolhydrater och fetter något kväve (N). Aminosyror är de enda källorna till livsviktigt kväve.

De 23 proteinogena aminosyrorna tjänar många syften, som bland annat bildandet av proteiner och kroppsvävnader (hud, hår, muskler, blodkärl, etc.). Men aminosyror spelar också en viktig roll i nästan alla metaboliska processer. De påverkar de viktigaste funktionerna, såsom transport av näringsämnen, att bygga enzymer, neurotransmittorer och hormoner. Vid brist eller obalans av aminosyror fungerar inte kroppen optimalt.

De största fördelarna med aminosyror

sänk blodtrycket med aminosyror

Friska blodkärl och bra blodtryck

Aminosyror är viktiga när det gäller utvidgning av blodkärl och förbättring av deras flexibilitet, och hjälper därigenom till vid reglering av blodtrycket.

Lär dig allt du behöver veta om effekterna av arginin, vitamin B och tallbarkextrakt på blodkärl här!

Aminosyror och håravfall

Bättre hårvolym och tillväxt

Hår består till stor del av cystein och metionin. Forskning visar att en kombination av dessa aminosyror och vitaminer kan stimulera hårväxt. Tjockt vackert hår behöver rätt näringsämnen!

Här hittar du studiebaserade tips för att stimulera din hårväxt med näringsämnen!

Öka sexuell potens med arginin

Sexuella funktioner hos män

De fina blodkärlen i penis är särskilt mottagliga för cirkulationsrubbningar. Aminosyror kan hjälpa, som flera kända studier har visat.

Läs mer om hur aminosyror bör kombineras!

Bygga muskler med aminosyror

Förbättrad muskeluppbyggnad

Vassleprotein, kreatin, arginin och BCAA. Om du vill bygga mer muskler, stöd din kropp med dessa aminosyror.

Här hittar du de viktigaste aminosyrorna och användbara tips för att bygga muskler!

Energi och aminosyror

Energi & återhämtning

Optimera din prestation under träning och återhämtning med rätt energimix och aminosyror.

Översikt av de viktigaste energikällorna för styrka och uthållighet!

Leder, brosk och aminosyror

Leder och brosk

Aminosyror tillhandahåller viktigt svavel till brosket i lederna.

Stöd friska leder med dessa viktiga tips!

Stärker immunförsvaret

Starkare immunförsvar

Aminosyror är viktiga byggstenar i immunsystemet. De bildar vita blodkroppar och stöder kroppens försvar.

Ditt immunförsvar kräver dessa aminosyror förutom C-vitamin och zink.

bättre sömn och humör med aminosyror

Vilsam sömn och gott humör

Sömn och mental skärpa påverkas av aminosyror, såsom glutamin och tryptofan. Tillskott av dessa aminosyror är ett sätt att naturligt stödja till exempel sömn.

Dessa aminosyror påverkar humör och sömn!

förbättra manlig fertilitet med aminosyror

Förbättrad spermieutveckling

Ett barn, äntligen? Hos omkring 60 % av par med ofrivillig barnlöshet, vilar orsaken till barnlösheten på den manliga partnern. Men det är inte bara arginin och karnitin som är viktiga för bildandet av friska spermier och utvecklingen av DNA:t.

Så här kan män förbättra sin fertilitet avsevärt!

Aminosyror för viktminskning

Effektivare fettförbränning och bantning

Proteinshakes är populära för viktminskning. Vilka aminosyror är viktiga?

Få tips för effektiv viktminskning här!

Kolesterolnivå

Sänker kolesterolnivå

Kolesterolnivåer kan sänkas genom en sund kost.

Dessa aminosyror och näringsämnen reglerar ditt kolesterol!

reglera blodsockernivå

Sänker blodsockernivå

Aminosyror påverkar insulinkänsligheten.

Lär dig hur du kan stödja regleringen av ditt blodsocker!

Finns det några biverkningar hos isolerade aminosyror? Anses aminosyror vara läkemedel?

Isolerade proteinogena aminosyror tolereras i allmänhet väl av kroppen. Biverkningar är i allmänhet inte vanliga, inte ens vid höga doser. De flesta av dem är ”Generally Recommended as Safe” (GRAS) och därför räknas de oftast som kosttillskott och INTE läkemedel. Men undantag finns (se L-tyrosin, som används som läkemedel vid sköldkörtelproblem). För detaljerad information om detta ämne och svar på andra frågor, besök sidorna för aminosyran du letar efter och vår sida med vanliga frågor.

Vilka aminosyre-produkter kan rekommenderas?

Det finns ingen enskild produkt eller varumärke som är bäst för alla användningsområden.

Det som är viktigt är rätt kombination samt lämplig dosering av aminosyror och vitaminer för ditt specifika mål. Därför har vi jämfört produktingredienser med optimerade, allmänt rekommenderade blandningar och doseringar. Naturligtvis bör produktion uppfylla högt ställda krav och köpet ska vara säkert och enkelt.

Jämförelse av aminosyreprodukter

Av mer än 400 produkter som finns i Europa, har vi valt de fem bästa och mest kända för varje nyttoområde.

I urvalskriterierna ingick inte bara sammansättning, dosering och kvaliteten på råvaror, utan också tillverkarnas tillförlitlighet gällande utbud, öppenhet och kundservice. En positiv kundtjänsterfarenhet var en förutsättning för att få vara på vår lista.

Vilka produkter rekommenderas? Få detaljerad information om aminosyreprodukter av hög kvalitet och med bra sammansättning!

Nyheter

L-arginin kan skydda mot karies och plack

februari 7th, 2016|Kommentarer inaktiverade för L-arginin kan skydda mot karies och plack

L-arginin är känt för sina egenskaper med avseende på blodkärlens utvidgning och [...]

L-cystein och hirskorn kan vända håravfall

februari 7th, 2016|Kommentarer inaktiverade för L-cystein och hirskorn kan vända håravfall

En tysk studie, känd som 'Priorinstudien', visar att en viss kombination av [...]

Studie: Effekterna av L-arginin i kombination med tallbarkextrakt på erektil dysfunktion

februari 4th, 2016|0 Comments

Två studier har visat att behandling med en kombination av L-arginin och [...]

Leucin är effektivt i kampen mot muskelatrofi

januari 31st, 2016|Kommentarer inaktiverade för Leucin är effektivt i kampen mot muskelatrofi

Den essentiella aminosyran leucin är en av de grenkedjiga aminosyrorna (BCAA), och [...]

Vad hänvisar det biologiska värdet av protein till?

januari 31st, 2016|0 Comments

I diskussioner om aminosyrakombinationer används termen "högt biologiskt värde" ofta. Vad exakt [...]

Vassleprotein eller kasein?

januari 31st, 2016|Kommentarer inaktiverade för Vassleprotein eller kasein?

För kroppsbyggare är "vassleprotein" det magiska ordet. Men vad exakt är vassleprotein [...]

23 proteinogena aminosyror

Av de mer än 400 aminosyrorna som finns, används 23 inte bara för ämnesomsättning, bildande av hormoner eller nervcellsöverföring, utan även för att bygga muskler och vid bildandet av hud och hår. Dessa aminosyror kallas därför 'proteinogena'.

The most common classification:

20 av de 23 proteinogena aminosyrorna är så kallade ”kanoniska aminosyror,” representerade av en kod på tre bokstäver (se bild till höger). Men de delas mer allmänt in i tre grupper: essentiella, semi-essentiella (även känd som betingade), och icke-essentiella.

Essentiella aminosyror kan inte bildas från andra aminosyror:

  • Histidin
  • Isoleucin, leucin och valin (BCAA)
  • Lysin
  • Metionin
  • Fenylalanin
  • Treonin

I allmänhet kan kroppen bygga semi-essentiella aminosyror från andra aminosyror och vitaminer. Men under tillväxtspurter, perioder av sjukdom eller ålderdom, kanske inte kroppen kan producera tillräckliga mängder.

De semi-essentiella aminosyrorna är:

Kroppen kan producera sina egna icke-essentiella, proteinogena aminosyror, men för att göra det krävs det andra aminosyror, vitaminer och spårämnen.

Därför är det också viktigt att få i sig tillräckligt med icke-essentiella aminosyror genom en bra kost:

  • Alanin
  • Asparagin
  • Asparaginsyra
  • Glutaminsyra
  • Glycin
  • Prolin
  • Serin

Kreatin och taurin, två andra välkända aminosyror, är inte proteinogena aminosyror. L-karnitin är också icke-proteinogen, och klassificeras ibland som aminosyra, i andra fall som vitaminoid.

Aminosyror avkodade

Vassleprotein, kasein, sojaprotein: aminosyrainnehåll och biologiskt värde

Balanserade aminosyrakombinationer har särskilt stor betydelse för idrottare. Vassleprotein, kasein, sojaprotein och proteinkoncentrat av komjölk skiljer sig åt i innehåll av specifika aminosyror och i sitt biologiska värde.

Mängder av individuellt bundna aminosyror i vassleprotein, kasein, sojaprotein (angivna mängder speglar antal gram aminosyror per 100 gram protein, som också kan uttryckas som en procentsats):

Amino AcidWhey ProteinCaseinMilk ProteinSoy Protein
Histidine (ess.)2,22,92,82,3
Isoleucine (BCAA) (ess.)6,85,76,44,5
Leucine (BCAA) (ess.)11,110,410,47,2
Valine (BCAA) (ess.)6,86,86,84,7
Lysine (ess.)9,98,38,36,2
Methionine (ess.)2,42,82,71,3
Phenylalanine (ess.)3,85,15,24,5
Threonine (ess.)8,04,65,13,9
Thryptophan (ess.)2,11,41,41,1
Alanine5,03,13,54,1
Arginine3,04,03,77,6
Asparagine & Aspartic acid11,37,37,911,0
Cysteine2,40,30,91,6
Glutamine & Glutamic Acid19,22321,819,2
Glycine2,22,12,14,1
Proline5,211,210,15,6
Serine5,25,85,65,1
Tyrosine3,56,05,33,5
Values in gramm per 100 gramm of isolated protein. "ess.": essential amino acid. Source: Arndt, Albers: "Handbook amino acids"; p. 93

Aminosyror i proteinpulver

Glutamin

Share and help your friends!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Tumblr