För kroppsbyggare är “vassleprotein” det magiska ordet. Men vad exakt är vassleprotein och kan andra former av protein faktiskt vara bättre?

Först av allt kallas “vassleprotein” ibland också laktalbumin. Liksom kasein härrör det från komjölk, som innehåller cirka 80 procent kasein och endast 20 procent vassleprotein.

Människan kan spjälka aminosyror, proteiner och albuminer i tre former:

  • som kompletta proteiner, som finns i många livsmedel;
  • som delvis spjälkade proteiner, så kallade hydrolysater, eller
  • som fria aminosyror.

När dessa proteiner har spjälkats, är aminosyrorna som cirkulerar i blodet desamma. Det är ingen skillnad i kvalitet,

men det finns en skillnad i deras respektive resorptionstakter i magen.

Vassleprotein erhålls genom ultrafiltrering och torkas därefter noggrant (spraytorkning). Den erhållna produkten kallas vassleproteinkoncentrat.

[/fusion_old_tab]

När detta koncentrat sedan förspjälkas med hjälp av enzymer eller syror för att dela upp de långa kedjorna av molekyler, blir resultatet “laktalbuminhydrolysat“. Vassleproteinhydrolysat tenderar att vara lite dyrare än vanliga vassleproteinkoncentrat. Det absorberas också lättare av kroppen än koncentratet. Enzymatisk spjälkning av proteiner är att föredra framför att dela dem med hjälp av syror.

[/fusion_old_tab]

Vassleproteinisolat erhålls genom en komplicerad jonbytesprocess. Albers och Arndt rekommenderar termen “jonbytt mjölkprotein” för denna typ av vassleprotein. Det sägs innehålla mindre mjölkprotein och socker, men detta har inte bekräftats.

[/fusion_old_tab][/fusion_old_tabs]

Hydrolysater

Som förspjälkade proteiner, absorberas hydrolysater snabbast i magen. Liksom fria aminosyror, kan människor tillgodogöra sig dem nästan omedelbart. Eftersom dessa proteiner redan har delats upp i korta tripeptider och dipeptider, kommer de lätt in i blodomloppet med hjälp av transportenzymer.

Ju lägre molekylvikt (uttryckt i dalton – Da), desto bättre resorptionshastighet har aminosyrehydrolysatet. Hydrolysater med en molekylvikt lägre än 500 Da kan resorberas optimalt, men de har en ganska bitter smak.

1 På grund av deras snabba absorptionsgrad brukar idrottare föredra att ta hydrolysater snarare än kompletta proteiner precis före eller efter ett träningspass.

Kompletta proteiner

Kompletta proteiner, exempelvis de som finns i mjölk eller kött, är gjorda av långa molekylkedjor. Det tar mycket längre tid att smälta kompletta proteiner än aminosyrehydrolysater.

Även om både kasein och vassleprotein räknas som kompletta proteiner, visar de på betydande skillnader i sina respektive resorptionskvaliteter.

Fria aminosyror

Viktigt: upptag av individuella aminosyror beror inte på deras resorptionshastighet, utan på deras specifika funktioner .

Vassleprotein och kasein: En jämförelse

CharacteristicCaseinWhey Protein
Biological value77104
Delayed protein absorption34% in 5 hoursno
New protein formation31% in 100 minutes68% in 100 minutes. Zero after 300 minutes
Oxidation of amino acidslowhigh
Improvement of Nitrogen Oxide (NO) levelsvery goodweak
Improvement during diet / weight lossVery good: Decrease in fat tissue by 7,0 Kg in 12 weeksmedium: Decrease in fat tissue by 4,2 Kg in 12 weeks
Other health benefits observed in studiesIncrease of HDL-Cholesterine, decrease of lipoproteins, lower risk of thrombocytesIncrease of HDL-Cholesterine, decrease of triglycerids, lower blood pressure, strengthening of immune system, better Glutathion level in plasma
Glutamine contenthighlow
BCAA contentmediumhigh

Källa: Arndt / Albers; “Handbuch Proteine und Aminosäuren” (Handbok om proteiner och aminosyror); 2004; S. 83.

Vassleprotein kontra kasein: En studie

Absorptionsgrad

Aminosyror och muskelbyggnad med hjälp av vassleproteinEn studie mätte absorptionsgraden av kasein och vassleprotein. Deltagarna i studien fick på fastande mage (10 timmar utan födointag) antingen 30 gram kasein eller 30 gram vassleprotein. Efter intag uppmättes deras leucinnivåer i blodet.

Individer som tog vassleprotein uppvisade de högsta nivåerna av leucin i blodet. Ungefär en timme efter intag av vassleprotein nådde blodkoncentrationen cirka 330 mmol. Deltagare som intagit kasein uppvisade cirka 240 mmol.

Efter tre timmar (cirka 180 minuter), var blodkoncentrationen i båda grupperna ungefär lika. Men efter denna tidsperiod, visade den grupp som tog vassleprotein en drastisk nedgång i leucinnivåer. Efter fyra timmar registrerades endast en koncentration av 100 mmol leucin. Den grupp som fick kasein, å andra sidan, uppvisade en nästan stabil koncentration på cirka 200 mmol.

Muskeluppbyggnad, muskelnedbrytning

Vad idrottare kan tycka vara mer viktigt när man jämför kasein och vassleprotein, är proteinsyntes och proteinnedbrytningsegenskaper som förknippas med respektive produkt. Det har observerats att tillskott av vassleprotein stimulerar proteinsyntes. Kasein verkar ge betydligt långsammare proteinnedbrytning.

I den slutliga analysen möjliggör kasein större ökning av muskelmassan än vassleprotein. Detta är anledningen till att vassleprotein ofta beskrivs som ett “anabolt” protein, medan kasein anses vara ett “anti-katabolt“.

Baserat på dessa observationer, ger Bodybuilding-Magazine rent allmänt följande rekommendation: vassleprotein bör tas på morgonen, precis före träning. Kasein natten innan, när du går till sängs.

Andelen enstaka aminosyror i vassleprotein och kasein

Proportionerna av aminosyrorna varierar från ett proteinisolat till ett annat. Förutom vassleprotein och kasein, ger denna tabell även aminosyraprofilen för mjölkprotein och sojaprotein:

AminosäureWhey ProteinCaseinMilch-ProteinSoja-Protein
Histidin (ess.)2,22,92,82,3
Isoleucin (BCAA) (ess.)6,85,76,44,5
Leucin (BCAA) (ess.)11,110,410,47,2
Valin (BCAA) (ess.)6,86,86,84,7
Lysin (ess.)9,98,38,36,2
Methionin (ess.)2,42,82,71,3
Phenylalanin (ess.)3,85,15,24,5
Threonin (ess.)8,04,65,13,9
Thryptophan (ess.)2,11,41,41,1
Alanin5,03,13,54,1
Arginin3,04,03,77,6
Asparagin & Asparaginsäure11,37,37,911,0
Cystein2,40,30,91,6
Glutamin & Glutaminsäure19,22321,819,2
Glycin2,22,12,14,1
Prolin5,211,210,15,6
Serin5,25,85,65,1
Tyrosin3,56,05,33,5
Angaben in Gramm je 100 Gramm Proteinisolat. "ess.": essentielle Aminosäure; Quelle: Arndt, Albers: Handbuch Aminosäuren, S. 93

Bibliografi:

  1. Albers, K., Arndt, T., “Handbuch Aminosäuren” (Handbok om aminosyror), 2004, S. 77 ff.
Share and help your friends!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Tumblr
Tumblr